x-bionic® aquatic sphere

Milí návštevníci, dňa 23.11.2024 v sobotu, bude prevádzka x-bionic® aquatic sphere otvorená pre verejnosť od 12:00 z dôvodu konania plaveckých pretekov. Ďakujeme za pochopenie. 

skrolujte nižšie

X-BIONIC® SPHERE BOL NAŠOU PRVOU VOĽBOU

 

„Na tohtoročné letné Olympijské hry v Paríži netrpezlivo čakal celý svet. A predovšetkým najlepší športovci sveta, ktorí po kovidových OH v Tokiu túžili opäť predviesť zo seba to najlepšie,” hovorí Ľuboš Rupčík, predseda nášho gymnastického klubu XBS gymnastics, ktorý sa na olympiáde opäť ocitol v pozícii medzinárodného rozhodcu.

V x-bionic® sphere sa na svoje vrcholné výkony pripravovali štr¬násti členovia paralympijskej výpravy z Ukrajiny, všetko držite¬lia zlatých a strieborných či bronzových kovov z paralympiády z roku 2020. Väčšina z nich navyše opakovane stála na stupien¬ku víťazov európskych i celosvetových šampionátov.

Svet koncom augusta presmeroval svoju pozornosť z olympij¬ských hier na paralympiádu, otvárací ceremoniál ju slávnostne odštartoval 28. augusta. Paralympijské hry zavítali do francúz¬skej metropoly po prvýkrát v histórii. Najlepší parašportovci sa predstavili v 22 športoch a 540 súťažiach. Ukrajina sa na pa¬rížskej paralympiáde umiestnila na 7. mieste v rebríčku krajín s najväčším počtom medailí. Získali celkovo 82 medailí, z toho 22 zlatých, 28 strieborných a 32 bronzových.

Prečo ste sa rozhodli pre slovenské olympijské tréningové centrum ako váš prípravný kemp pre Paralympijské hry v Paríži 2024? Zvažovali ste viac možností?
Kvôli vojne na Ukrajine nie je možné, aby sme sa v našej kra¬jine plnohodnotne pripravovali. Komplikované a zdĺhavé je aj akékoľvek cestovanie do zahraničia vzhľadom na to, že lety z Ukrajiny a na Ukrajinu sa aktuálne neprevádzkujú. Preto sme uvažovali o lokalitách v blízkosti Ukrajiny. Pôvodne sme sa chceli pripravovať vo vyššej nadmorskej výške, ale vzhľa¬dom na rozličné okolnosti sa nám to nepodarilo zrealizovať. x-bionic® sphere bolo následne prvou voľbou, vybrali sme si ho kvôli vysokej úrovni tréningového zariadenia a vybavenia. Bolo to prvýkrát, čo sme tu trénovali, ale určite nie posledný.

Potrebujú paralympijskí športovci na svoju tréningovú prípravu niečo extra v porovnaní s olympijskými športovcami?
Ak vezmeme atletiku ako šport, rozdiel medzi olympijským a pa¬ralympijským športom nie je až taký zásadný. Samozrejme, atléti potrebujú určité vybavenie navyše na to, aby mohli svoje športové disciplíny praktikovať. No hoci ste toto špeciálne vybavenie nema¬li, nebol problém priniesť si svoje vlastné.

Ako sa vašim športovcom páčilo trénovať v x-bionic® sphere?
Nuž, úprimne, od nikoho z tímu nebolo počuť jediné negatívne slovo na adresu rezortu. Hotel a strava boli na top úrovni a, sa¬mozrejme, ihriská a tréningové zariadenia robili náš tréningový kemp dokonalým. Veríme, že to bol začiatok našej dlhodobej spo¬lupráce.

STRIEBORNÝ PARASKOKAN VLADYSLAV ZAHREBELNYI: VPRED MA POHÁŇA TÚŽBA MOTIVOVAŤ ĽUDÍ
Medzi paralympionikmi, ktorí sa pred paralympiádou zúčastnili prípravného kempu v x-bionic® sphere bol aj Vladyslav Zahrebel¬nyi (32), ktorý v roku 2020 v Tokiu získal na Paralympiáde zlatú medailu v skoku do diaľky a tento rok v Paríži si skočil po strieb¬ro. Nám sa ho podarilo vyspovedať ešte pred paralympiádou. Aké mal od nej očakávania? Naplnili sa? „Na paralympiádu v Paríži som sa začal pripravovať už niekoľko mesiacov po paralympi¬áde v Tokiu. Bohužiaľ, ruská invázia do našej krajiny vyradila z kurzu mnohých športovcov a trénerov. Do viac-menej stabilného psychického a fyzického stavu som sa začal vracať až po Majstrov¬stvách sveta 2023 v Paríži. Paralympijské hry sú určite pre každé¬ho športovca na svete výnimočnou udalosťou, na ktorej si merajú sily len tí najlepší. Od Paríža očakávam veľa napínavých súbojov a prekvapivých zážitkov. Som presvedčený, že mnohí športovci si zlepšia svoje výsledky a vytvoria nové rekordy. Zakaždým je to ne¬zabudnuteľné.” Nadaný skokan do diaľky tvrdí, že pred pretekmi nedodržiava žiadne špeciálne rituály, no „je pre mňa dôležité, aby som pred štartom videl ľudí, ktorí sú pre mňa dôležití. Pred sa¬motnou súťažou sa vždy cítim sebaisto,” dodáva. Elitný parašpor¬tovec, ktorý má na svojom konte viacero medailí, tvrdí, že na jeho úspech malo vplyv množstvo faktorov. „Ako dieťa som miloval beh a moji rodičia i rodina ma v tom veľmi podporovali. Veľkú rolu zohrala disciplína a samozrejme, moji tréneri Iryna Kulykova a Anatolij Ornandji. Vpred ma poháňa i túžba motivovať ľudí, naj¬mä mladšiu generáciu a snaha o neustále sebazdokonaľovanie sa a učenie niečomu novému.”

ZLATÁ PARAŠPRINTÉRKA NATALIIA KOBZAR: ÚSPECH NA PARA¬LYMPIÁDE JE PRE NÁS DÔLEŽITEJŠÍ NEŽ KEDYKOĽVEK PREDTÝM
Dvadsaťštyriročná paraatlétka si z x-bionic® sphere do Paríža išla po zlato v šprinte na 400 metrov a striebro v šprinte na 200 metrov. Paríž nebola jej prvá olympiáda, napríklad na letných Pa-ralympijských hrách 2020 v japonskom Tokiu získala striebornú medailu v disciplíne T37 žien na 400 metrov. Súťaží v šprintoch na 100, 200 a 400 metrov pre športovcov s klasifikáciou T37. Pa-rašportovkyňa sa atletike začala venovať ako päťročná v rodnom Kremenčuku. “Svoju profesionálnu kariéru som odštartovala v roku 2016. Po mnohých víťazstvách na majstrovstvách sveta a Európy som sa kvalifikovala na paralympijské hry v Tokiu 2020, kde som získala striebornú medailu. Potom som si stanovila cieľ pracovať ešte tvrdšie a usilovať sa o lepšie výsledky. Vždy sa tre¬ba zlepšovať vo všetkých smeroch, stanovovať si nové ciele a bez ohľadu na to, aké je to ťažké, ísť za svojím snom,” povedala nám.
Pred dôležitými pretekmi si potrpí na svoje rituály. “S trénerom vždy chodievame na nákupy, aby som si vyčistila hlavu a načer¬pala pozitívne emócie. Taktiež pred pretekmi meditujem a počú¬vam hudbu. Komunikujem len s veľmi obmedzeným okruhom ľudí a nechodím na sociálne siete, aby ma nič nevyviedlo z miery,” prezrádza. Potvrdzuje, že Paralympijské hry 2024 sú významnou udalosťou v živote každého paralympionika. „Všetci sa na ne pri¬pravujeme mnoho rokov. Mám veľké očakávania, pretože po celý čas tvrdo pracujeme na tom, aby sme predviedli čo najlepšie vý¬kony, dôstojne reprezentovali našu krajinu, na pódiu počuli našu hymnu a videli vztýčenú ukrajinskú vlajku. Teraz je to pre nás dôležitejšie než kedykoľvek predtým,” hovorí zlatá medailistka.